
WCAG – Dostępność cyfrowa
WCAG – Web Content Accessibility Guidelines to dokument określający i opisujący standard dostępności treści internetowych. To standard ustanowiony przez ogólnoświatową organizację W3C (The World Wide Web Consortium) określający zasady tworzenia treści internetowych w taki sposób, aby były dostępne dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku, niepełnosprawności, zamożności, użytego sprzętu i oprogramowania. Dokument określa cztery najważniejsze zasady (priorytety): Percepcja, Funkcjonalność, Zrozumiałość, Rzetelność, i zasady te dzieli dodatkowo na trzy poziomy dostępności A, AA i AAA.
W3C World Wide Web Consortium, w skrócie W3C, to organizacja, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW. Została założona 1 października 1994 roku przez Tima Berners-Lee, twórcę WWW oraz autora pierwszej przeglądarki internetowej i serwera WWW. W3C jest obecnie zrzeszeniem ponad 400 organizacji, firm, agencji rządowych i uczelni z całego świata. Publikowane przez W3C rekomendacje nie mają mocy prawnej, nakazującej ich użycie. W ramach W3C powołano do życia WAI – Web Accessibility Initiative (WAI) (pl. Inicjatywa dostępności do sieci) – inicjatywa mająca na celu zwiększenie szeroko rozumianej dostępności stron WWW. Oprócz dostępności dla osób niepełnosprawnych, WAI walczy o równouprawnienie wszelkich sposobów korzystania z Internetu. WAI opracowało standard dostępności stron www zawarty w dokumencie WCAG – Web Content Accessibility Guidelines (obecnie obowiązujący dokument WCAG 2.0)
Wymogi
Narzędzia
Wtyczki
Openwax OpenWAX (Open Web Accessibility Extension) to narzędzie zaprojektowane do diagnozy stron internetowych.
Narzędzia dodatkowe
Amara
Amara jest serwisem, gdzie możemy stworzyć dla danego materiału audio-wideo alternatywny opis w postaci napisów
YouDescribe
YouDescribe to darmowe narzędzie on-line do tworzenia ścieżek audiodeskrypcji dla materiałów filmowych, zamieszczonych na YouTube.