WCAG – Dostępność cyfrowa

Fotka dziewczyny w okularach wpatrującej się w notatki służbowe.

WCAG – Dostępność cyfrowa

WCAG  – Web Content Accessibility Guidelines to dokument określający i opisujący standard dostępności treści internetowych. To standard ustanowiony przez ogólnoświatową organizację W3C (The World Wide Web Consortium) określający zasady tworzenia treści internetowych w taki sposób, aby były dostępne dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku, niepełnosprawności, zamożności, użytego sprzętu i oprogramowania. Dokument określa cztery najważniejsze zasady (priorytety): Percepcja, Funkcjonalność, Zrozumiałość, Rzetelność, i zasady te dzieli dodatkowo na trzy poziomy dostępności A, AA i AAA.

W3C World Wide Web Consortium, w skrócie W3C, to organizacja, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW. Została założona 1 października 1994 roku przez Tima Berners-Lee, twórcę WWW oraz autora pierwszej przeglądarki internetowej i serwera WWW. W3C jest obecnie zrzeszeniem ponad 400 organizacji, firm, agencji rządowych i uczelni z całego świata. Publikowane przez W3C rekomendacje nie mają mocy prawnej, nakazującej ich użycie. W ramach W3C powołano do życia WAI – Web Accessibility Initiative (WAI) (pl. Inicjatywa dostępności do sieci) – inicjatywa mająca na celu zwiększenie szeroko rozumianej dostępności stron WWW. Oprócz dostępności dla osób niepełnosprawnych, WAI walczy o równouprawnienie wszelkich sposobów korzystania z Internetu. WAI opracowało standard dostępności stron www zawarty w dokumencie WCAG – Web Content Accessibility Guidelines (obecnie obowiązujący dokument WCAG 2.0)

Wymogi

Narzędzia

Narzędzia dodatkowe

Jasnopis

Jasnopis jest narzędziem informatycznym, które potrafi zmierzyć zrozumiałość tekstu, wskazać jego trudniejsze fragmenty i zaproponować poprawki.

Dostępność plików PDF

Amara

Amara jest serwisem, gdzie możemy stworzyć dla danego materiału audio-wideo alternatywny opis w postaci napisów

YouDescribe

YouDescribe to darmowe narzędzie on-line do tworzenia ścieżek audiodeskrypcji dla materiałów filmowych, zamieszczonych na YouTube.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER